Озима пшениця

ПОХОДЖЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ

Озима пшениця є однією з найдавніших і найбільш поширених продовольчих культур на земній кулі, цінність зерна якої визначається високим вмістом білка, жиру, вуглеводів і тощо.

Про походження культурних видів пшениці точних відомостей немає. Пшениця відноситься до роду Triticum, який включає більше 30 видів. Плівчасті види цього роду були знайдені в розкопках людського житла на території сучасних Іраку, Туреччини, Йорданії. Стародавні форми м’якої (звичайної) пшениці мають походження із Західної Азії.
У країнах СНД пшениця також відома здавна (за 3-4 тис. років до нашої ери). Ростили пшеницю не тільки для власних потреб, але і для торгівлі з іншими народами. У Європі м’яка пшениця була відома за 3 тис. років до н. е.

Зараз це найпоширеніший вид культурної пшениці, що нараховує більше 250 різновидів і кілька тисяч сортів.

За даними на 1989 рік, пшеницю обробляють на величезній території в 220 млн. га, що займає 31,4% усієї світової площі під зерновими культурами.
За змістом основних поживних речовин зерно пшениці більше відповідає потребам харчування людини, ніж зерно інших злаків. Пшеничний хліб відзначається високими смаковими і харчовими якостями, по калорійності він майже однаковий з жирним м’ясом (100 г пшеничного хліба дає 250 ккал, а свинина – 240 ккал). Цінність пшеничного хліба визначається багатим хімічним складом зерна.

Озима пшениця – важлива кормова культура. Пшеничні висівки – цінний концентрований корм для всіх видів сільськогосподарських тварин. Солому в подрібненому вигляді або приправлену кормовою патокою використовують як грубий корм для великої рогатої худоби. Солома та полова мають велику кормову цінність: 10 кг соломи – 0,5 кг протеїну. У чистому вигляді або в суміші з викою її вирощують на зелений корм, що використовують рано навесні.

Зерно переробляють на спирт, крохмаль, декстрин і т.п. Із соломи роблять папір, дахи, циновки, предмети домашнього ужитку.

Агротехнічне значення озимої пшениці полягає в тому, що вона є добрим попередником для інших культур сівозміни.

ВИРОЩУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Головний агроном компанії “Україна 2001” преділяє значну увагу вирощуванню озимої пшениці. Останні роки ми досгли високого рівне рентабельності у вирощуванні цієї культури. Перш за все завдяки повному циклу вирощування та переробки:

  • наявність власного транспортного цеху для усіх технологічних операцій – від посіву до збирання та обробки
  • використання власного якісного насіннєвого фонду
  • власні потужності зі зберігання та переробки – нещодавно компанія запустила у роботу елеватор
  • виготовлення готової продукції з власного зерна – переробка на млині, виготовленя хлібо-булочних виробів

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

Керівництво компанії ніколи не зупиняється на досягнутому і тому завжди ставить перед собою нові амбітні плани. Цього року до фондів компанії був доданий потужний завод з виготовлення хлібу та хлібо-булочних виробів. Це дозволить у найближчі роки значно збільшити обсяги виробництва та підвищити рентабельність з вирощування зерна.

Ми переймаємо сучасний досвід провідних підприємств з  енергоефективності. Завдяки запуску брикетного цеху у переробку передається уся вирощена солома. Економія на енергоносіях вже зараз складає близько 10%.

ІНШІ НАПРЯМКИ РОСЛИННИЦТВА

ДАНІ ПРО НАПРЯМОК

Діяльність: Рослинництво
Початок вирощування: 2001 рік
Розміщення: 7 виробничих дільниць
Займана площа: 2 000 га
Кількість персоналу: 150 осіб
Врожай у 2014 році: 42 тони з гектару